Na czym polega zakuwanie przewodów hydraulicznych?
W przypadku praktycznie każdego rodzaju pojazdu mechanicznego podstawą ich prawidłowego działania jest sprawność i szczelność przewodów hydraulicznych. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie niezawodnej pracy układów hydraulicznych, przetłaczania olejów i substancji pochodnych w wielu urządzeniach i maszynach czy to w przemyśle budowlanym, czy motoryzacyjnym, czy też transporcie. Jak przebiega zakuwanie przewodów hydraulicznych?
Rodzaje przewodów hydraulicznych
Węże hydrauliczne mają za zadanie przesłać medium robocze zwykle w postaci oleju hydraulicznego. Wyróżnia się węże standardowe zielone, oraz wysokociśnieniowe, przeznaczone do średnich i wysokich ciśnień. Dzieli się je na węże niskociśnieniowe (do powietrza, wody, paliwa), wysokociśnieniowe (hydrauliczne 1SN, 2SN) oraz wysokociśnieniowe (4SP, 4S, R15). Dodatkowo można spotkać węże specjalistyczne jak ognioodporne, wysoko temperaturowe czy też termoplastyczne.
Jak wygląda zakuwanie węży hydraulicznych?
Usługa zakuwania węży polega na połączeniu przewodu, czyli samego węża z końcówką węża, czyli gwintowaną końcówką (lub też nie), która pozwala połączyć wąż ze źródłem ciśnienia. Proces zakuwania zaczyna się od odpowiedniego spreparowania końcówki węża i przycięcia jej na odpowiedni do montażu długość. W następnej kolejności umieszcza się tuleję zaciskową na wężu, wkłada się zakuwkę, czyli końcówkę do węża i całość ostrożnie umieszcza w prasie do węży hydraulicznej (zakuwarce). Średnica zakucia jest ustalana od rodzaju węża, który się chce się zakuć.
Należy nade wszystko pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi przewodami są duże różnice co do ich średnicy, grubości, oplotu i możliwych do zastosowania temperatur czy ciśnień. Dobre zakucie węża wymaga uwzględnienia specyfiki poszczególnych elementów składowych oraz żaden z parametrów nie może zostać pominięty, gdyż to wpływa na trwałość i szczelność wykonanych zakuć, a także bezpieczeństwo pracy całego układu, w którym ma pracować przewód.