Jak utworzyć wykop pod oczko wodne?
Wykonanie oczka wodnego, a wcześniej odpowiedniego wykopu, zależne jest przede wszystkim od projektu tego oczka. Musi się ono komponować z całością ogrodu, mogąc być małym, charakterystycznym akcentem dopełniającym całości, lub głównym punktem widokowym. Wszystko zależne jest od koncepcji i wizji. Kształt, wielkość, głębokość oraz urządzenie oczka, wpływają na przebieg prac nad nim.
Należy stworzyć go bardzo precyzyjnie, od razu pamiętając o stosownych obliczeniach związanych ze skalą, aby w momencie wykonania wykopu, można go było bez problemowo urzeczywistnić. Tworzenie projektu „na oko” jest rozwiązaniem mało rozsądnym, które ostatecznie dostarczy więcej pracy dodatkowej niż wykonanie zgodne z wcześniejszym planem. Gdy już sam projekt jest gotowy, należy przystąpić do jego realizacji. Rozpoczyna się ją od utworzenia wykopu pod oczko wodne. Nieważne jednak czy będziemy wykonywać je własnoręcznie, czy z użyciem maszyn, które zadanie wykonają dla nas specjaliści z firmy Intra-sprzęt dla większych oczek, należy każdorazowo wytyczyć granice wykopu.
Wytyczenie granic oczka
Realizację oczka wodnego rozpoczyna się od naniesienia planów na teren pod jego budowę. W przypadku, gdy w planach mamy o wiele większą realizację, będziemy potrzebować sprzętu mechanicznego, jakim jest koparka. Wówczas jedynie wytyczamy granicę oczka i przechodzimy do realizacji wykopu z użyciem sprzętu. Najlepiej wykonuje się tego typu realizację, gdy dojazd do ogrodu jest prosty, a także, zanim jeszcze on powstanie. Wówczas nie ryzykujemy uszkodzeniem płotu czy roślinności. Wywóz nadmiaru wybranej ziemi, jeśli jest niepotrzebna, możemy zlecić odpowiedniej firmie zajmującej się robotami ziemnymi. Gdy jednak chcemy małe oczko, wówczas wykonujemy je ręcznie. Warto sam projekt tworzyć lub przenieść na papier milimetrowy, z tego powodu, że dzięki temu będzie możliwe, łatwe przeniesienie skali do rzeczywistości. A to jest niezwykle ważne, aby wykonanie wiernie odzwierciedlało projekt. Odpowiednik, tylko dobrze wyskalowany, obrazu z papieru milimetrowego, wykonuje się bardzo prosto, z użyciem sznurka, palików oraz miary. Odmierzając właściwe odległości zgodne z projektem (i zachowaną skalą) wbijamy paliki, które przewiązujemy sznurkiem. W ten sposób tworzy się siatka, która z lotu ptaka odpowiada wzorowi z planów. Im więcej szczegółów i zawiłości w zamyśle, tym sama siatka wytyczana przez nas powinna być gęstsza, dzięki czemu precyzyjnie odtworzymy projektowany kształt. Kolejno, jeśli ogród jest porośnięty trawą, najpierw przy pomocy szpadla zrywamy darń kawałek po kawałku, a kolejno wybieramy ziemię na planowaną głębokość, odsypując ją na bok. W ten oto prosty sposób wykonaliśmy wykop pod nasze oczko.