Jak utrzymać drogę w nienagannym stanie technicznym?
Zgodnie z prawem właściciel drogi dojazdowej, współwłaściciel lub korzystający ze służebności, powinien zadbać o prawidłowy stan techniczny drogi, niestanowiący zagrożenia dla pojazdów i ludzi oraz umożliwiający korzystanie z przejazdu. Co można zrobić, aby droga była w nienagannym stanie technicznym i służyła latami?
Utwardzenie drogi
Dotyczy to głównie osób, które chcą rozpocząć budowę domu i muszą albo wykonać własną drogę dojazdową, albo skorzystać z drogi, która jest czyjąś własnością. Nie zagłębiając się w zawiłości prawne i ustanawianie służebności, aby droga dojazdowa była sprawna techniczne, należy ją utwardzić.
Utwardzenie drogi wiąże się z wykonaniem korytowania drogi, wymaga więc wynajęcia firmy, świadczącej usługi robót ziemnych, np. koparką, spycharką. Korytowanie to zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi i humusu na głębokość ok. 25-50 cm i wysypanie podkładu, którym jest najczęściej wybrane kruszywo (gruz, tłuczeń, żwir, kamień). Następnie za pomocą walca ubija się tak przygotowaną drogę. Utwardzeniem drogi będzie także położenie kostki brukowej lub wylanie asfaltu.
O czym należy pamiętać?
W miarę jej użytkowania, droga może się wykruszać, mogą powstawać dziury, pęknięcia, zagłębienia, a także osuwiska boczne. Warto mieć to na uwadze i sprawdzać stan drogi regularnie, w miarę szybko usuwając pojawiające się uszkodzenia. Trzeba pamiętać również o tym, że droga, ani pobocze, nie mogą być zaśmiecone. Teren wokół drogi nie powinien zasłaniać w żaden sposób widoczności na niej.
Jeśli w pobliżu ustanowionej drogi rosną wiekowe drzewa lub las, należy mieć na względzie wpływ ich systemu korzeniowego na podłoże drogowe. Jeśli zachodzi konieczność, także w trakcie eksploatowania drogi należy ją wyrównywać, podsypywać lub likwidować potencjalne zagrożenia.