Jak przycinać gałęzie na wysokości?
Tereny przydrożne, ale również wokół domów, często mają dookoła siebie drzewa, które rosnąc kilkadziesiąt lat wraz z powstającym, a następnie oddanym do użytku domem zaczynają zabierać potrzebną dla komfortowego użytkowania terenu przestrzeń. Niestety gabaryty drzew zwykle uniemożliwiają ich przycinanie sekatorami z poziomu gruntu. Konieczne w celach pielęgnacyjnych okazuje się wypożyczenie zwyżki — żurawia z podnośnikiem koszowym.
Gdzie może byś używany podnośnik koszowy?
Zastosowanie żurawi jest szerokie nie tylko w branży budowlanej, blacharskie, dekarskiej do takich czynności jak montaż reklam, bilbordów, numerów, oświetlenia uliczne, czy też prace przy elewacjach, dekarskie, czyszczenia hal konstrukcyjnych czy też montażu klimatyzacji.
Szczególnym rodzajem robót są prac sadownicze oraz przycinanie gałęzi drzew na terenach prywatnych, w parkach czy na cmentarzach. Urządzenia te pozwalają ciąć gałęzie na wysokości powyżej 6 m, czyli maksymalnego zasięgu sekatorów z teleskopowym trzonkiem.
Zalety wycinania gałęzi z podnośnika koszowego
Dzięki podnośnikom koszowym cała operacja przycięcia gałęzi nabiera rozmachu i trwa zaledwie kilka minut, Istotne jest pamiętać, że wycinanie gałęzi, zgodnie z art. 150. Kodeksu cywilnego: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia”. Należy przyciąć wszystkie pędy o średnicy do 10 cm, które wyrastają prosto z pnia. Martwe gałęzie można usuwać o każdej porze roku, pozostałe w okresie, kiedy roślina zakończyła swój okres wegetacyjny. Nie można przycinać zbyt małych drzew Przycinane powinny być wyłącznie te drzewa, których średnica w momencie przycięcia wynosi mniej niż 1/3 średnicy drzewa, które nadaje się do obróbki.